
zamówienia: tel. 514-456-212
Makuch Słonecznikowy
od bezpośredniego importera
Makuch słonecznika
wolny od GMO
Wysokobiałkowy komponent paszowy

Zastosowanie
Makuch ze względu na wysoką zawartość białka (około 28%) i tłuszczu (około 15%) oraz dobrze zbilansowany skład aminokwasowy jest stosowany jako suplement paszowy w hodowli zwierząt gospodarskich. Udział ten musi być jednak limitowany do około 15% w pełnoporcjowej paszy dla tuczników ze względu na wysoką zawartość włókna oraz niską zawartość treoniny i lizyny. Ze względu na wartość opałową, równą około 19 MJ kg-1, makuch słonecznikowy jest też potencjalnym źródłem energii.

Wartości odżywcze
Makuch słonecznikowy jest nie tylko źródłem dobrze strawnego i łatwo przyswajalnego białka roślinnego (o wysokiej zawartości metioniny), ale zawiera również znaczne ilości tłuszczu (>10%), fosforu organicznego (wspomagającego przyswajanie wapnia), sodu, wapnia, siarki, a także witamin z grupy B oraz beta-karotenu. Zawartość włókna w makuchu słonecznikowym kształtuje się na poziomie 18%.
Stosowanie makuchu słonecznikowego, przyczynia się do zauważalnego, szybszego przyrostu masy zwierząt. Warto również zauważyć, że oferowane przez naszą firmę białko roślinne jest dobrze strawne i łatwo przyswajalne, dzięki czemu pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie hodowli.
Czym jest makuch słonecznika?
O ile liczba upraw słonecznika na cele spożywcze jest względnie stabilna, o tyle liczba upraw na cele niespożywcze ciągle wzrasta. Wiąże się to z tendencjami do zwiększania udziału biopaliw w ogólnej ilości paliw silnikowych. Konsekwencją wzrostu produkcji oleju słonecznikowego na cele energetyczne jest zwiększanie ilości produktu ubocznego powstającego w procesie jego wytłaczania, tzn. makuchu. Makuch (wytłoki, wytłoczyny) słonecznikowy jest pozostałością mechanicznego wytłaczania oleju z nasion słonecznika. Przewiduje się, że zużycie oleju słonecznikowego do produkcji biodiesla wzrośnie z 59 do 81 tys. ton, co wpłynie na wzrost ilości makuchu słonecznikowego do poziomu około 200 tys. ton.

Tańszy zamiennik śruty sojowej
Importowana śruta sojowa jest podstawowym źródłem białka w żywieniu zwierząt hodowlanych. Jej wysoka cena powoduje poszukiwania przez hodowców alternatywnych źródeł białka.
W związku z tym, iż cena makuchu jest bardzo atrakcyjna, makuch występuje jako częściowy zamiennik droższych śrut.

